2018 WJFL Annual Jamboree

4th, 5th, and 6th graders will scrimmage at 9:00AM and should be wrapped up by 11:00AM.  7th and 8th graders will start at 1:00 PM and should be finished by 3:00PM.  Each registered team should get 3-30 minute sessions against 3 different opponents.  The format is basic….  12 minutes on offense from the 40 yard line, 12 minutes on defense. Our jamboree is “Coach” officiated so please blow quick whistles to avoid injury. Trainers from Mercy will be on hand all day in the event they’re required.

There is no charge to participate in our jamboree, however it is a fund raiser, so please, bring lots of folks and patronize our concession stand, pick up a few gun raffle tickets, etc.  We look forward to hosting you at this event. For any questions or concerns, please email us at wjfl@wjfl.org, or contact Shane Nunn at 636.221.9809.

8th Grade
Field 1
1:00 Washington 1:30 Washington 2:00 Washington
Owensville Francis Howell Parkway West
1:00 Parkway West 1:30 Owensville 2:00 Owensville
Francis Howell Parkway West Francis Howell
Field 2
1:00 Holt 1:30 Holt 2:00 Holt
Cuba Sullivan Eureka
1:00 Arnold 1:30 St. Dominic 2:00 Sullivan
St. Dominic Eureka Arnold
Field 3
1:00 Eureka 1:30 Cuba 2:00 St. Dominic
Sullivan Arnold Cuba
7th Grade
Field 6
1:00 Washington-G 1:30 Washington 2:00 Washington
Owensville Francis Howell Parkway West
1:00 Parkway West 1:30 Owensville 2:00 Owensville
Francis Howell Parkway West Francis Howell
Field 7
1:00 Washington-B 1:30 Washington 2:00 Washington
Holt St. Dominic Eureka
1:00 Liberty 1:30 Holt 2:00 St. Dominic
St. Dominic Eureka Arnold
Field 8
1:00 Sullivan 1:30 Liberty 2:00 Holt
Arnold Arnold Sullivan
1:00 Eureka 1:30 Sullivan 2:00 Liberty
Sit Sit Sit
2:30 Eureka 2:30 Liberty
Sullivan Wash/Wash
6th Grade
Field 1
9:00 Washington 9:30 Washington 10:00 Washington
Owensville Francis Howell Parkway West
9:00 Parkway West 9:30 Owensville 10:00 Owensville
Francis Howell Parkway West Francis Howell
Field 2
9:00 Holt 9:30 Holt 10:00 Holt
Arnold Sullivan Eureka
9:00 Eureka 9:30 Arnold 10:00 Sullivan
Sullivan Eureka Arnold
Field 3
9:00 Twin City 9:30 Twin CIty 10:00 Twin City
Matthews Dickey Cuba Hillsboro
9:00 Hillsboro 9:30 Matthews Dickey 10:00 Cuba
Cuba Hillsboro Matthews Dickey
5th Grade
Field 6
9:00 Washington 9:30 Washington 10:00 Washington
Holt Francis Howell Owensville
9:00 Owensville 9:30 Holt 10:00 Francis Howell
Francis Howell Owensville Holt
Field 8
9:00 Liberty 9:30 Liberty 10:00 Liberty
Arnold Cuba Hillsboro
9:00 Sullivan 9:30 Arnold 10:00 Cuba
Cuba Hillsboro Twin City
Field 7
9:00 Twin City 9:30 Sullivan 10:00 Arnold
Hillsboro Eureka Eureka
9:00 Eureka 9:30 Twin City 10:00 Sullivan
Sit Sit Sit
10:30 Eureka 10:30 Sullivan
Twin City Washington
4th Grade
Field 4
9:00 Washington 9:30 Washington 10:00 Washington
Eureka Arnold Hillsboro
9:00 Hillsboro 9:30 Hillsboro 10:00 Arnold
Arnold Eureka Eureka
Field 5
9:00 Twin City 9:30 Twin City 10:00 Twin City
Hillsboro Northwest Cuba
9:00 Cuba 9:30 Hillsboro 10:00 Northwest
Northwest Cuba Hillsboro